Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Daně a poplatky 

Daň z nabytí nemovité věci – ušetříte vaši peněženku

1. listopadu 2016 došlo k zásadní změně při platbě daně z nabytí nemovitosti. Česko bylo jeden z mála států, kde daň při prodeji nemovitosti hradil prodávající.
Došlo ale ještě k jedné zásadní změně.  od 1.11.2016 hradil 4 % kupující. Hlavním důvodem je fakt, že v případě nezaplacení daně se mnohem lépe vymáhá z někoho, kdo majetek nabyl. Než z toho, kdo ho právě prodal. 

Nyní, pokud nyní kupujete či prodáváte nemovitost, daň z nabytí již řešit nemusí.  26. září 2020 došlo ke zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, a to se zpětnou účinností pro případy, kdy byl vklad práva do katastru nemovitostí proveden v prosinci 2019 a později. Daň z nabytí nemovitých věcí se tedy již nebude vztahovat na ty případy, které budou předloženy s návrhem na vklad do katastru nemovitostí dne 26. září 2020 a později, a také na případy, u nichž lhůta pro podání daňového přiznání uplynula od 31. března 2020.

Co je to časový test?

Při stanovení, zda máte povinnost zaplatit daň z příjmu při prodeji nemovitosti, je jednou z rozhodujících věcí tzv. časový test. Je to pojem ze zákona, který stanovuje lhůty, které když jsou splněny, tak nevzniká povinnost platit tuto daň při prodeji nemovitosti. Konkrétně jde o přezkum toho, jak dlouho jste nemovitost vlastnili, případně jak dlouho jste v ní bydleli.

Kdy nemusíte platit daň z příjmu při prodeji nemovitosti

  • Nemovitosti jste vlastnili déle než 5 let – pozor, od 2021 je to 10 let.
  • V nemovitosti jste měli stálé, nikoliv trvalé, bydliště po dobu minimálně 2 let.
  • Při převodu členských práv k družstevnímu bytu musí být lhůta mezi nabytím členských práv a jejich převodem delší než 5 let.
  • Peníze, které získáte prodejem nemovitosti, využijete k dalšímu bydlení – případná daň se platí pouze z rozdílu, pokud by vás nová nemovitost vyšla levněji.
  • Dědictví – zde časový test splnil zůstavitel.

Tip! Spočítejte si, na kolik by vás vyšla hypotéka, pokud byste po prodeji šli do většího a rozdíl cen hradili hypotékou.

Kdy je povinnost tuto daň zaplatit?

Pokud jste nesplnili ani jednu z výše uvedených podmínek, musíte zaplatit daň z příjmu při prodeji nemovitosti. K tomuto příjmu se přihlásíte v daňovém přiznání pro fyzické osoby, které se podává za veškeré příjmy za uplynulý kalendářní rok. Řádný termín přiznání k dani z příjmů je konec března. Prodej nemovitosti se pak zapíše do přílohy číslo 2 a zde také můžete uplatnit náklady, které jste s prodejem měli, ale také jeho původní kupní cenu.

Daň z příjmu při prodeji nemovitosti je povinnost, které se lze ve velkém počtu běžných životních situací vyhnout. Dejte si proto pozor na lhůty, které zákon zkoumá, a které začínají běžet dnem převodu v katastru nemovitostí.

Vytvořit poptávku

Rozšířené hledání


Typ nabídky

Upřesnit


Cena a plocha

m2
m2

Kraj a lokalita


Rozšířené hledání


Typ nabídky

Upřesnit


Cena a plocha

m2
m2

Kraj a lokalita


Máte otázku?